Diva Fashion Modells

"Ahol a Divat és a Szépség egyesül"

A vízháztartás egyensúlya, folyadékok valamint a megfelelő hidratáció fontossága

Food TodayA víz elengedhetetlen az élethez, továbbá a hidratáció fenntartása fontos fizikai- és szellemi teljesítőképességünk szempontjából. Az emberi test főként vízből áll. A test víztartalma az évekkel csökken, a csecsemőkben lévő 75%-ról, a felnőttekben lévő 60%-os értékre. Bár mintegy 50 napig elélhetnénk étel nélkül, víz nélkül egy-két napot élnénk túl még hideg időben is. Az emberek általában elegendő vizet isznak, de egyes korcsoportoknál, mint az idősek esetében, vagy mozgás közben a folyadékfelvétel kritikussá válhat.

A napi folyadékveszteség

A víz testünkből bőrünkön illetve légzésünk során állandó jelleggel távozik, ami 700ml-es átlagmennyiséget jelent naponta. További 100ml-t veszítünk a széklettel, 1,5 litert vizelet formájában illetve 200ml használódik fel normál verítékezés során. Így még ha mérsékelt időjárásban élünk és lélegzünk is, átlagosan 2,5 literre van szükségünk. Az edzés vagy hőmérséklet-emelkedés megnövekedett verejtékezést, vízvesztést, s ezáltal vízszükségletet is jelent. Betegség és hasmenés esetén szintén jelentőssé válik a vízvesztés.

A dehidratáció következményei

A dehidratáció fejfájást, fáradtságot, valamint koncentrációvesztést okozhat. A probléma különösen az évekkel hozható kapcsolatba, mivel a felnőttek kevésbé érzékenyek az enyhe dehidratációra, kevesebbet isznak és tovább tart visszanyerni hidratáltságukat. A szellemi teljesítőképesség romlása már az enyhén dehidratált fiatal felnőtteknél is előfordulhat. A gyermekek több vizet vesztenek a verejtékezés során, hogy lehűtsék testüket, így esetükben fontos felügyelni, hogy eleget igyanak a forróságban.

Elegendő ivás a hidratáltság fenntartásához

Eleget kellene innunk ahhoz, hogy ellensúlyozzuk folyadékveszteségünket. Az anyagcsere-folyamatok során kb. 250ml vízhez, míg a táplálékok által további 750ml-hez jutunk. Ez azt jelenti, hogy a fennmaradó 1,5 litert folyadékból kell pótolnunk.

Minden víztartalmú ital hozzájárul a hidratációhoz szükséges mennyiséghez, beleértve a gyümölcsleveket, üdítőket, teát, kávét, higított alkoholos italokat, mint a sört úgy, mint a víz maga is. Kimutatták, hogy az italok ízletessége fontos, ha magas a folyadékszükséglet.

Vizsgálatok azt is kimutatták, hogy egy csésze kávéra, teára vagy kólára vonatkoztatott koffeinmennyiségnek még nincs dehidráló hatása, így a szakemberek elismerik, hogy a normál koffeintartalmú italok is hozzájárulhatnak az összes folyadékszükséglethez. Azonban azok az italok, melyek alkoholmennyisége meghaladja a 10%-ot, mint például a legtöbb bor, valóban folyadékvesztést eredményeznek.

Mi történik akkor, mikor forróságban edzünk?

Mozgás közben testünk a folyadék bőrünkön keresztüli elpárologtatásával –izzadással- hűti magát, így többet kell innunk ahhoz, hogy elkerüljük a dehidratációt. Hideg vagy mérsékelt időben egy fiatal szervezet víz formájában gyakran 2%-nyi testtömeg-vesztést is tolerál anélkül, hogy romlana a fizikai teljesítmény, ám forróságban ez a mennyiségű folyadékveszteség már veszélyezteti a teljesítményt, továbbá hőbetegséget is eredményezhet. A testtömeg 5%-ának elvesztése a munkateljesítményt mintegy 30%-kal csökkentheti. Számos vizsgálat bizonyította, hogy a hidratáltság fenntartása állóképességi sport végzése előtt valamint közben különböző helyzetekben is hatásos a teljesítmény növelésében.

A só serkenti a víz felszívódását, valamint segít annak megőrzésében sportolás közben s után

Nátrium (só) hozzáadásával az italok serkentik a szénhidrátok felszívódását, ami fokozza a vízfelvételt. A verejtékezéssel elvesztett só pótlásával segíthetünk megőrizni a vértérfogatot. Ha nagy mennyiségű vizet fogyasztunk el önmagában egy forróságban végzett hosszas edzés alatt, valamint után, az a testfolyadék hígulását okozhatja, mely a folyadék vizeletként történő, nagy mennyiségű elvesztésében nyilvánul meg. Ez azt is jelenti, hogy a hidratáció nem áll helyre valamint az alacsony nátriummennyiség görcsöket és kimerültséget is okozhat. Ahhoz, hogy ez elkerülhető legyen, az italoknak nátriumot kellene tartalmazniuk (mint azokban a sportitalokban, amelyek értékei az emberi test folyadék-összetételével megegyezők) vagy a vizet táplálékkal együtt kellene fogyasztani.


Forrás: http://www.eufic.org/




Az egészséges táplálkozás összetevői
Egészséges ételek

Az iparilag feldolgozott élelmiszerek lehengerlő mennyisége mellett, a táplálkozás okozta civilizációs betegségek másik fő felelőse a fehér kenyér és a cukor. A gyorséttermek kalóriabombái is csak ízlelőbimbóinkat, mintsem egészséges táplálkozásunkat elégítik ki.

Amennyire csak lehetséges:
- együnk minél több friss zöldséget és gyümölcsöt;
- fogyasszunk teljeskiőrlésű lisztből készült kenyeret;
- használjunk mézet vagy steviát (cukor helyett);
- használjunk hidegen sajtolt olajat vagy vajat (margarin és zsiradékok helyett).

Vitaminok, táplálékkiegészítők

Ma már fizikai képtelenség kizárólag az élelmiszereken keresztül szervezetünkbe juttatni a létfontosságú összetevőket. Bármennyire nem kívánatos is, ha a mai világban egészséges táplálkozásról akarunk beszélni, nem hagyhatjuk figyelmen kívül a vitaminok és táplálékkiegészítők használatát sem!



Fizikai Kondició Javítása:


 1.  Szabadtéri és fittneszteremben történő mozgásnál egyaránt       figyeljünk a fokozatosságra! Ha így teszünk, elkerülhetjük az erős izomlázat vagy sérüléseket, amelyek elvehetik a rendszeres testgyakorlástól a kedvünket.

 2. Soha ne feledkezzünk meg a bemelegítésről és a mozgás utáni nyújtásról! Mindkettő arra szolgál, hogy izmaink és izületeink kevésbé legyenek sérülékenyek, és hogy elkerüljük a fájdalmas izomlázat.

 3. Ha túlerőltettük magunkat, tartsunk néhány nap szünetet, és utána ismét fokozatosan térjünk vissza a rendszeres mozgáshoz!

 4.  Válasszunk magunknak edzőpartnert, hiszen társaságban a sportoláshoz is több kedvünk lesz!

 5.  Tűzzünk ki magunk elé elérendő célokat, hogy legyen elég motivációnk az edzéshez! Felkészülhetünk egy futóversenyre, a Balaton átúszására vagy akár egy nagyobb túrára, de választhatunk kisebb és könnyebben teljesíthető célokat is.

 6.  Fizikumunkra a táplálkozásunk is hatással van: fogyasszunk minél több egészséges, könnyen emészthető és értékes tápanyagokat tartalmazó ételt!

 7.  Ha ülőmunkát végzünk, a káros hatások ellensúlyozása érdekében mindenképpen sportoljunk! Válasszunk olyan mozgásformát, amely jót tesz a törzs, a váll, a nyak, a fenék és a hátsó comb izmainak!

8. A sportban fontos a rendszeresség: igyekezzünk időt szakítani arra, hogy legalább hetente 3-szor mozogjunk valamit!

9.  Ha egy sportot megununk, semmiképpen se hagyjuk abba a mozgást, helyette nézzünk körül az interneten vagy a fittneszstúdiókban, és válasszunk valami új és szórakoztató mozgásformát!

10.  A mozgás nem mindig egyenlő a sporttal: egy kertészkedéssel töltött nap vagy egy áttáncolt éjszaka fizikumunk javítása szempontjából ugyanolyan hatékony lehet.




Weblap látogatottság számláló:

Mai: 16
Tegnapi: 16
Heti: 32
Havi: 92
Össz.: 15 087

Látogatottság növelés
Oldal: Egészséges életmód
Diva Fashion Modells - © 2008 - 2024 - divafashion.hupont.hu

Az, hogy weboldal ingyen annyit jelent, hogy minden ingyenes és korlátlan: weboldal ingyen.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »